Teknoloji

Samsung’un kar oranı sert düştü!

Samsung Electronics Co. Cips ve elektronik talebinde uzun zamandır beklenen toparlanmanın dünyanın en büyük bellek çipi üreticisi için çok az getiri sağlamasının ardından, son çeyrekte art arda dördüncü çeyrek kâr düşüşünü bildirdi.

Samsung, 2023 yılının son çeyreğindeki net gelirinin %74 düşüşle 6,02 trilyon wona (4,5 milyar dolar) gerilediğini açıkladı.

Şirketin faaliyet karı, ay başında açıklanan ön rakamlara uygun olarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,4 azalarak 67,77 trilyon won satışla 2,82 trilyon won’a ulaştı.

Samsung, 2023 mali yılının tamamında %14,3 düşüşle 258,94 trilyon won gelir elde ederken, yıllık işletme kârı 6,57 trilyon won oldu; bu, 2008’den bu yana ilk kez yıllık işletme kârının 10 trilyon wonun altına düştüğüne işaret ediyor.

Samsung’un bellek işinden sorumlu başkan yardımcısı Kim Jaejune şunları söyledi: “Önde gelen bir HBM tedarikçisi olarak rekabet gücümüzü proaktif bir şekilde güçlendirmeyi planlıyoruz.” Üretken yapay zekanın talebi artıracağını söyledi ve ekledi. Samsung’un ölçeğinin, yılın ikinci yarısında HBM’nin yükseltilmiş bir versiyonuna geçmesine yardımcı olacağını söyledi.

Samsung, geçen yıl yatırım harcamalarına 53,1 trilyon won harcadığını, bunun 48,4 trilyon wonunun gelişmiş düğümlere odaklanan yarı iletkenlere harcandığını söyledi. Kim, bu yatırımın bu yıl yürürlüğe gireceğini söyledi. Samsung’un çip operasyonlarının ilk çeyrekte karlılığa döneceğini söyledi.

haber-atakum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu