Ekonomi

Putin’den korkutan açıklama! Nükleer füzeler konuşlandıracağız

ABD Lideri Biden ise kararı büyük bir hata olarak değerlendirerek Rusya’nın nükleer silah kullanacağını düşünmediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federal Meclisi’nde yaptığı yıllık konuşmasında, Rusya’nın Sarmat nükleer füzelerini konuşlandıracağını söyledi.

Nükleer silahların kontrolünü devirmeye hazır

Reuters’e göre Putin, Rusya’nın hipersonik füzeler ve yeni nükleer denizaltılar kullanarak yeni bir kıtalararası balistik füze sistemi konuşlandırarak nükleer gücünü artırmaya devam edeceğini söyledi.

Ukrayna’nın işgal emrini vermesinden bir yıl sonra Putin, savaş geri çekilirse, büyük güçlerin nükleer denemelere yönelik moratoryumu da dahil olmak üzere, nükleer silah kontrolünü çökertmeye hazır olduğunun sinyalini verdi.

Biden: Rusya’nın nükleer silah kullanacağını düşünmüyorum

ABD Başkanı Joe Biden ise Rusya’nın Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) askıya alınmasından nükleer silah kullanmayı düşündükleri sonucunu çıkarmadığını söyledi.

ABC News’e konuşan Biden, bu kararın “büyük bir hata” olduğunu ve sorumlu bir hareket olmadığını söyledi. Biden Ancak bundan nükleer silah veya benzeri bir şey kullanmayı planladığı sonucunu çıkarmıyorum” dedi.söz konusu.

Fikrinizi destekleyecek hiçbir kanıt yok

Biden, bu sorunu çözebileceklerinden emin olduğunu belirterek, silah kontrolü anlaşmalarının her iki tarafın ve dünyanın çıkarına olduğunu söyledi.

Biden, Rusya’nın bu konudaki duruşunda bir değişiklik belirtisi olmadığını belirtti. Bunun bir şekilde yeni nükleer silahlar, uluslararası kıtasal balistik füzeler kullanmayı düşündükleri anlamına geldiği fikrini destekleyecek hiçbir kanıt yok” dedi.terimini kullandı.

kibriscikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu