Haber

Kamboçya, Meta’nın gözetim kurulu üyelerine giriş yasağı getirdi

Kamboçya, sosyal medya devi Meta’nın 4 Temmuz itibarıyla denetim kurulunun 22 üyesinin tamamına giriş yasağı getirdiğini duyurdu.

Phnom Penh Post’a göre, Kamboçya Uluslararası İşbirliği ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, hükümetin “egemenlik ilkesini korumak ve sarsılmaz sadakat ruhu içinde Kamboçya’nın içişlerine müdahaleyi önlemek için” girişi yasakladığını söyledi. 4 Temmuz’da Meta Platformları gözetim kurulunun 22 üyesi ülkeye geldi. Yasaklandığı kaydedildi.

Açıklamada, halihazırda Kamboçya’da bulunan denetim kurulu üyelerinin de 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiği belirtildi.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in resmi Facebook hesabının Meta tarafından geçici olarak kapatılması nedeniyle böyle bir kararın alındığı vurgulanan açıklamada, “Kamboçya vatandaşlarının hayranlık duydukları cumhurbaşkanından sağlıklı haber alma hakkının engellenmesi amaçlanıyor. ve destek, hem de basın özgürlüğü.” terim kullanıldı.

Meta gözetim konseyi, Ocak ayında Başbakan Hun Sen tarafından paylaşılan bir videonun Facebook politikalarını ihlal ettiğini öne sürerek hesabı 6 ay süreyle askıya aldı.

Bunun ardından Hun Sen, geçtiğimiz hafta 14 milyondan fazla takipçisi olan hesabını kalıcı olarak kapattığını duyurdu.

Hun Sen, 30 Haziran’da yaptığı bir başka açıklamada Facebook’un uyguladığı çifte standartlara ve ülkedeki muhalefete karşı “eylemsizliğe” dikkat çekerek, “Muhalefet daha önce Facebook’u Kamboçya Silahlı Kuvvetlerini isyan etmeye ve geri çekilmeye çağırmak için kullanmıştı. ülkenin başbakanını şiddet kullanarak tutukladı, ancak Facebook onlara karşı herhangi bir işlem yapmadı.” Konuşmuştu.

haber-gurun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu