Ekonomi

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,17 artışla 4.921,33 puandan başladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,01, holding endeksi yüzde 0,17 arttı. Orta dilim endekslerinde en çok kazanan yüzde 1,45 ile inşaat olurken, sigorta yüzde 0,03 ile tek azalan oldu.

Dün aşağı yönlü hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 0,14 kayıpla 4.912,81 puandan kapandı.

Analistler, küresel borsaların ABD’de yavaşlama eğiliminde olan işgücü piyasasıyla yön aradığını hatırlatarak, bugün açıklanacak istihdam raporundaki bilgilerin piyasaların yönüne etki etmesini beklediklerini bildirdi. .

Bu hafta açıklanan verilerde istihdam piyasasındaki soğuma sinyallerinin güçlendiğine değinen analistler, yatırımcıların istihdamdaki yavaşlamanın ciddiyetine odaklandıklarını söylediler.

Analistler, son verilerin ardından ABD ekonomisinde beklenenden daha sert bir yavaşlama ihtimalinin yatırımcıları tedirgin ettiğine işaret ederek, piyasa beklentilerinin Mart ayında tarım dışı istihdamın 230 bin artmasından yana olduğunu söylediler.

ABD ve Avrupa’da piyasalar kapalı

Bugün ABD ve Avrupa’da tatil nedeniyle piyasaların kapalı olacağını belirten analistler, açıklanacak bilgilerin etkilerinin Pazartesi günü görülebileceğini söylediler.

Analistler ayrıca bugün yurt içi hazine nakit istikrarı verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 4.900 ve 4.850 destek seviyesinde, 5.000 ve 5.050 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu