Ekonomi

Hindistan, kripto ticaretine para karşıtı yasaları uygulamaya başladı

Investing.com – Hindistan Maliye Bakanlığı, ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarının ve kripto para transferlerinin kara para aklama hükümlerine tabi olacağını duyurdu.

Dün yapılan açıklamada kripto para ticaretinde değerli bir paya sahip olan Hindistan’da kara paranın aklanmasının önlenmesi maddelerinin kripto para ticaretini de kapsayacak şekilde genişletildiği bildirildi.

Bu karara göre kripto paraların saklanması, kripto paraların ihraç ve satışı ile ülkedeki tüm finansal hizmetler yasa kapsamında olacak.

Geçen sene Hindistan’daKripto para piyasalarına ilişkin mevzuatı geçirmek için değerli çabalar sarf edildi, ancak düzenleyici makamlar makul sorunlar üzerinde anlaşamadıktan sonra, Narendra Modi liderliğindeki hükümet, kripto ile ilgili yasalar için küresel düzeyde yasal kapsam bekleyeceklerini açıkladı.

Hindistan kripto para birimlerine yüksek vergiler uyguluyor

Öte yandan, Hindistan hükümeti kripto para birimlerinden elde edilen gelir üzerinden %30 sermaye kazancı vergisi alıyor. Ayrıca kripto ticaretinde %1 oranında stopaj vergisi uygulanmaktadır. Kripto ticaretine uygulanan yüksek vergi politikası nedeniyle Hindistan vatandaşlarının yerel kripto borsalarındaki işlem hacminin oldukça düştüğü bildirildi.

Hindistan’da Maliye Bakanlığı kripto para birimlerine karşı dostane bir yaklaşım benimserken, ülkenin merkez bankası diğer ülkelerin merkez bankalarıyla paralel bir görüşe sahip olarak kripto piyasasına olumsuz bakıyor. Hindistan Merkez Bankası, bir Ponzi dolandırıcılığı olduğunu düşünerek kripto para birimlerinin yasaklanmasından bile bahsetti.

Merkez Bankası’nın olumsuz görüşlerine rağmen tüm dünyada kabul gören kripto para birimleri yasaklanmak Gelişen teknolojide geride kalmaktan endişe duyan diğer düzenleyici kurumlar ise karşı çıkıyor. Ancak kripto para birimlerinin desteklenmesini savunan kurumlar, güvenlik ve fiyat istikrarından taviz vermek istemiyor.

Hindistan hükümeti küresel kripto düzenlemesi için bastırıyor

Son karara göre Hindistan’ın kara para aklamayı önleme maddelerini kripto para birimlerini de kapsayacak şekilde genişletmesi, uluslararası kripto para transferlerinin daha yakından takip edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi geçtiğimiz günlerde G-20Zirvede, kripto para birimlerinden kaynaklanan riskleri en aza indirmek için küresel düzenlemeler oluşturma konusunu gündeme getirdi.

Author: Günay Caymaz

cilimlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu