Haber

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye gelen arama kurtarma ekipleri ülkelerine döndü

Kahramanmaraş merkezli depremde kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersek Federal Sivil Koruma Ajansı (FUCZ) ve Bosna Hersek Federasyonu Dağ Kurtarma Hizmetleri’ne (GSS FBIH) bağlı arama kurtarma ekipleri “yüzyılın felaketi” olarak başkent Saraybosna’ya ulaştı.

Ülkelerine dönen arama kurtarma ekipleri, Saraybosna’daki Vijecnica Kütüphanesi önündeki alanda aileleri tarafından gözyaşları ve alkışlarla karşılandı.

Ardından Saraybosna’nın Azici bölgesine giden heyet, burada Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Fadıl Novalic ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin tarafından tebrik edildi.

Novaliç, “Sizi on günden fazla bir süre önce (Türkiye’ye) uğurladık. Zor bir yol olduğunu siz de biz de biliyorduk. İşin ne kadar zor olduğunu ne siz ne de biz tahmin edebilirdik. Aranızda asla yapamayacak olanlar var. Orada gördüğünüz manzaraları bir ömür unutun.” söz konusu.

Büyükelçi Girgin, “Deprem sabahı bizi aradı ve ‘Neye ihtiyacınız varsa yapmaya hazırız’ dedi. diyen Sayın Başbakan Fadıl Novaliç’e teşekkür ediyorum.Devletimiz ve milletimiz adına arama kurtarma ekibi personeline dostlukları, insanlıkları ve fedakarlıkları için tek tek teşekkür ediyorum.” dedi.

“Kurtardığınız her hayat bir insanlığa bedeldir.” Büyükelçi Girgin, “Çok iyi iş çıkardınız” dedi. değerlendirmesini yaptı.

GSS FBIH’den Dzenadin Veladzic, “Usulüne göre yerine getirdiğimiz bir arama kurtarma görevinden döndük. En önemlisi tüm ekibimizin sağlığı yerinde. (Türkiye’de) Bize verilen tüm görevleri en üst düzeyde yerine getirdik. Türkiye’ye gittiğim için takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum.” ifadeleri kullandı.

FUCZ’den Adil Ferhatoviç?????? Türkiye’de kaldıkları süre boyunca Türk halkının ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını da kaydetti.

haberceylanpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu