Ekonomi

Borsa güne yatay bir seyirle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,04 kayıpla 3,13 puan düşerek 7.838,33 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,01, holding endeksi ise yüzde 0,02 azaldı. Fasıl endekslerinden en çok kazanan yüzde 0,72 ile taş toprak olurken, en çok düşen ise yüzde 1,13 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günü yüzde 0,25 değer kaybıyla 7.841,46 puanda tamamladı.

Küresel piyasalar olumsuz kalmayı sürdürüyor

Analistler, küresel hisse senedi piyasalarında olumsuz bir trendin gözlemlendiğini, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamalarının beklenenden daha “şahin” bir tavır sergilediğini belirtti.

Dünya genelinde enflasyonla mücadele konusunda yeterli adımların atılıp atılmadığının sorgulanmaya devam ettiğini hatırlatan analistler, varlık fiyatlarındaki oynaklığın güçlü kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Fed Lideri Powell dün yaptığı açıklamalarda, enflasyonu yüzde 2 hedefine indirecek kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını, gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyeceklerini ifade etti.

Analistler, bugün ülkede haber akışının yanı sıra ülkede işsizlik oranı ve sanayi üretimi, İngiltere’de büyüme, dış ticaret dengesi ve sanayi üretimi ile ABD’de Michigan Üniversitesi’nin tüketici inanç endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti. İsrail-Filistin çatışması. BIST 100 endeksinde 7.950 ve 8.020 seviyelerinin direnç, 7.800 ve 7.750 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

gole-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu