Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: “Cinsiyet eşitliğini sağlama hedefi gittikçe uzaklaşıyor”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Cinsiyet eşitliğini sağlama hedefi gittikçe uzaklaşıyor. Şu anda BM, bunu yaklaşık 300 yıl içinde başarabileceğimizi tahmin ediyor.” söz konusu.

BM Kadının Statüsü Komitesi’ne hitaben yaptığı konuşmada Guterres, dünya çapında kadın haklarının tehdit altında olduğu bir dönemde bu toplantının daha büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Guterres, kadın hakları alanında kaydedilen ilerlemenin “gözlerimizin önünde kaybolmaya başladığına” işaret etti. “Afganistan’da kadınlar ve kızlar kamusal yaşamdan kayboldu.” uyardı.

Guterres, “Cinsiyet eşitliğini sağlama hedefi gittikçe uzaklaşıyor. Şu anda BM, bunu yaklaşık 300 yıl içinde başarabileceğimizi tahmin ediyor.” söz konusu.

BM’nin kadınların ve kız çocuklarının yanında olduğunun altını çizen Guterres, mevcut küresel sistemde kadınlar için değişiklikler yapılması gerektiğine dikkat çekti.

BM Kadının Statüsü Komitesi’nin bu yılki ana temasının teknoloji ve inovasyonda cinsiyetler arası uçurumu kapatmak olduğunu hatırlatan Guterres, “Aslında basit bir hesap meselesi, bilim ve teknolojinin potansiyelinin ancak yarısı onsuz gerçekleşebilir.” dünyanın yarısının içgörüsü ve yaratıcılığı.” dedi.

Guterres, bilim alanındaki Nobel Ödüllerinin yalnızca yüzde 3’ünün kadınlara verildiğine dikkat çekerek, yüzyıllardır süren ayrımcılık ve klişelerin özellikle bilim ve teknoloji alanlarında önemli bir cinsiyet ayrımına yol açtığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri Guterres, “Kadınlar ve kız çocukları susturulamaz. Kadınların hak ve özgürlük talepleri tüm dünyada yankılanıyor” dedi. dedi.

haberyenipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu