Haber

ABD istihbaratı: Kuzey Akım Boru Hatlarının sabotajını Ukrayna yanlısı bir grup planlamış olabilir

Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru Hatları’nın sabote edilmesiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. ABD merkezli New York Times gazetesi, ABD’li yetkililerin incelediği yeni istihbaratın, geçen yıl Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotajın muhtemelen Ukrayna yanlısı bir grup tarafından düzenlendiğini öne sürdüğünü bildirdi.

“Ukrayna devletinin işin içinde olduğuna dair hiçbir kanıt yok”

Raporda, ABD’li yetkililerin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky veya üst düzey yardımcılarının sabotajda yer aldığına veya faillerin rastgele bir Ukrayna hükümet yetkilisinin emriyle hareket ettiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirttiği belirtildi.

“Failler ve bağlantıları hakkında bilinmeyen çok şey var”

Raporda, ABD’li yetkililerin failler ve bağlantıları hakkında bilmedikleri çok şey olduğunu ifade ettikleri, yeni toplanan istihbaratların grubun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı olduğunu gösterdiği ancak bunun bilinmediği aktarıldı. küme üyeleri ve operasyonu yöneten veya finanse eden kişiler. ABD’li yetkililerin istihbaratın niteliği, nasıl elde edildiği veya içerdiği delillerin gücü hakkında herhangi bir ayrıntı vermeyi reddettiği belirtilen haberde, yetkililerin operasyonun olası olma ihtimalini açık bıraktığı bildirildi. Ukrayna hükümeti veya onun güvenlik servisleriyle ilişkili bir vekil güç tarafından yürütüldüğü, ancak konuyla ilgili kesin bir sonucun olmadığı.

“Sabotajcılar Ukrayna ve Rusya uyruklu olabilir”

Raporda, ABD’li yetkililerin, saldırıya Rus hükümetinin karıştığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını ve sabotajcıların büyük olasılıkla Ukrayna veya Rus uyruklu ya da ikisinin birleşimi olduğuna inandıklarını söylediği ve hiçbir ABD veya ABD’nin olmadığını belirttiği belirtildi. Olaya İngiliz vatandaşları da karıştı. Rapora göre ABD’li yetkililer, patlayıcıların büyük olasılıkla ordu veya istihbarat servisleri için çalışıyormuş gibi görünmeyen deneyimli dalgıçların yardımıyla yerleştirildiğini ve faillerin hükümet tarafından eğitilmiş olmalarının mümkün olduğunu söyledi. geçmiş.

Ne olmuştu

Kuzey Akım Tekne hatlarına saldırı 26 Eylül’de Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında meydana gelen patlamalar sonucu 4 noktada gaz sızıntısı meydana geldi. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili farklı soruşturmalar başlattı. İsveç olayı sabotaj olarak ilan etmişti. Sabotajın kim tarafından ve kimler tarafından düzenlendiği henüz bilinmiyor.

simavhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu